Atrakcje okolicy


Gospodarstwo "Pod wierzbą"  położone jest na trasie Lębork-Łeba, czyli pomiędzy ośrodkiem imprez kulturalnych  a Letnią Stolicą Polski.  Prawdą jest zatem powiedzenie krążące od wieków wśród mieszkańców wsi: "Z Garczegorza wszędzie blisko".  Niepowtarzalne walory wypoczynkowe, turystyczne i uzdrowiskowe ściągają  do nas co roku mnóstwo wczasowiczów.

Godne uwagi jest lęborskie muzeum, które obok stałej ekspozycji organizuje okresowe wystawy współczesnych artystów plastyków. Turystów zachwyca również  lipcowy jarmark odpustowy  organizowany przez Stowarzyszenie Św. Jakuba. Każdy może wtedy kupić coś dla siebie oraz pamiątki dla bliskich. Miłośników muzyki ucieszy  również zapewne  informacja, że w czasie odpustu organizowane są koncerty z największymi gwiazdami polskiej estrady.

Penetrując okolice położoną na południe od wsi Garczegorze, można dotrzeć do malowniczego Jeziora Lubowidzkiego - jeziora, ukrytego jakby w lesie. Owe piękne widoki podziwiane z kajaków, czy rowerów wodnych - to dla amatorów sportów wodnych - nie lada wyzwanie. 

Niemniejsze atrakcje czekają na turystów na północ od wioski. Wczasowicze doznają zawrotu głowy, którą plażę wybrać? Oferta jest bowiem szeroka, różnorodna i przebogata. Dla niektórych taką atrakcją jest Łeba - Letnia Stolica Polski. Mnóstwo knajp, klubów, smażalni ryb i zaludnionych zakątków. Dla miłośników piękna i pieszych wędrówek ważna informacja: w Łebie znajdują się jedyne w Europie ruchome wydmy. Wedrówka przez nie to niezapomniane wrażenia. Wyprawa rozpoczyna się u bram Słowińskiego Parku Narodowego, obok historycznej wyrzutni rakiet V1, gdzie Hitler testował swoją napotężniejszą broń. Park jest bogaty w reliktową faune i florę. Zmierzając ku wydmom po lewej stronie widzimy przeogromne - 2-cie co do wielkosci w Polsce Jezioro Łebsko. Natomiast po prawej stronie mijamy dawną, starą wioskę rybacka z riunami koscioła - wszystko pochłonęły ruchowe wydmy,. Na własne oczy obserwujemy, jak piasek pożera kolejne metry lądu. Na samych wydmach widoki niczym pustynne, kontrast jeziora z wybrzeżem morskim - krajobraz zadawalający nawet najbardziej wymagających estetów.

Z nazwą wsi Garczegorze wiąże sie tajemnicza legenda. "Niegdyś w samym jego środku wznosiła się ogromna góra otoczona zewsząd zielonymi jak soczysta trawa, polami, na ktorych widać było morze żółtych jak słońce polnych kwiatów. Ludzie wiedli spokojne wręcz sielankowe życie, w którym nie było miejsca na spory i waści, a górę traktowali, jak miejsce spotkań kochanków, z którego można było o zachodzie słońca podziwiać  piękno świata stworzonego przez Boga. Ale sielanka nie trwala długo bowiem do wioski zawital przybysz. Nazwal siebie dobrodziejem i tak tez kazal innym się do siebie zwracać. Jako miejsce swego zamieszkania obrał szczyt owej góry, na której rozpoczął wyrabiać gliniane garnki. Jakością przewyższały one inne wyroby w okolicy. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy wsi zazdrościli dobrodziejowi sławy i bogactw, ktorymi się otaczal. Z czasem jednak bogactwo przeroslo garncarza. Począł izolowac sie od ludzi. Wieśniacy traktowali go jak odludka, a przechodząc kolo góry z zazdrości życzyli rychlej smierci. I tak też się stało. Dobrodziej popełnił samobójstwo. Nikt nie wie do końca, czy to przez swą chciwość Bóg go ukarał, czy może przepowiednia wieśniaków się sprawdziła. Pozostały po nim tylko miliony szlachetnych glinianych garnków i góra, którą z czasem nazwano Garczegorzem."

Sama miejscowość Garczegorze  to niewątpliwie oaza ciszy i spokoju. Relaks i  beztroski wypoczynek to hasło przewodnie gospodarstwa. Nieskażone powietrze, zieleń otaczających łąk to atuty pozwalające zapomnieć  o zgiełku miasta. Przyjazd zadowoli zarówno grzybiarzy jak i wędkarzy, którzy juz wkrótce bedą mogli nacieszyć sie przyjemnością łowienia pieknych okazów w naszym stawie.

Dla gości przygotowany jest również  murowany grill, palony drewnem - doskonały do wieczornych biesiad przy ogniu, który kreuje niesamowitą i niepowtarzalna aurę.

Niedaleko od miejscowości znajdują się zabytkowe samoloty, pamiętające jeszcze lata 40-ste ubiegłego wieku. Znakomita atrakcja nie tylko dla koneserów.

Jedną z wielu atrakcji Garczegorza jest Kościół Św. Marii Magdaleny. Powstał już na długo przed opanowaniem tych ziem przez Zakon Krzyżacki. Budynek kościoła jest murowany, dwunawowy, poewangelicki w stylu gotyckim. Ołtarz wykonano z drewna dębowego, a rzeźby z drewna lipowego. Ołtarz przedstawia krucyfiks, Matkę Boską Bolesną, Św. Jana Apostoła i Św. Marie Magdalenę. Po bokach stoją dwa anioły. Godna uwagi jest ambona z drewna dębowego w stylu gotyckim.

Jedną z atrakcji są również polodowcowe głazy narzutowe. Niedaleko Garczegorza, przy drodze z Kębłowa do Łowicza można zauważyć ogromny, głaz o obwodzie 16,25 m i wysokości 2,43 m. Na jego powierzchni dostrzegalne są otwory strzelnicze – ślady po poniechanych próbach jego rozbicia. Wiele legend można usłyszeć o tajemniczym kamieniu. Jedna z nich głosi, iż pod kamieniem ukryty jest zamek a osoba, która go odczaruje w nagrodę go otrzyma.

Znany okolicznym mieszkańcom jest również Kamień Czarownic znajdujący się na polu między Redkowicami a Chocielewkiem.

Ponadto wielu  zaciekawi również wrak zatopionego statku znajdujący się na plaży w Ulinii. Wrak leżący na brzegu to niemiecki drewnowiec Vest Star o długości ponad 60m. Podczas silnego sztormu na pełnym morzu nastapiła awaria silnika i mimo rzucenia dwóch kotwic szalejący Bałtyk wyrzucił statek na mieliznę. Krążą legendy, iż jest tam ukryty skarb, jednak nikt jeszcze nie odważył sie  tego sprawdzić. Elementy wyposażenia statku zdobią juz nie jedno mieszkanie. Warto dodać, że droga na plażę prowadzi przez malowniczy, piaszczysty las. Polecamy to miejsce szczególnie osobom ceniącym intymność i spokój. W porównaniu z Łebą - jest to raj dla ludzi spragnionych długim delektowaniem się pięknem przyrody.

Niedaleko znajduje się miejscowość Sasino (unikalny rezerwat przyrody Choczewskie Cisy) i latarnia morska.

Latarnia Stilo oddalona jest od linii brzegowej o 1000 m i wznosi się 75 m nad powierzchnię Bałtyku. Zbudowana w 1905 r. na fundamencie z betonu i białego marmuru na wysokiej zalesionej wydmie. Montowano ją z gotowych elementów ze staliwa, skręcqanych śrubami - istnieją tylko 3 takie latarnie na świecie. Latarnia, której światło jest widoczne z odległości 23 mil morskich obsługuje 4-osobowa załoga. Jednym z latarników był legendarny bohater bitwy pod Monte Casino - Stafan Łozicki (spychał czołg zawalidrogę podczas decydującego ataku na klasztor). Oryginalny pas wybrzeża ciągnie się do miejscowości Stilo. Piękne widoki, spokój, romantyzm. Czegoż więcej nam potrzeba?

Niedowiarków zapraszamy. Garczegorze i okolice zadowolą każdego. Niezależnie od tego czy lubisz tłumy ludzi, czy samotny kontakt z przyrodą. Sam zdecyduj o tym, jak chcesz spędzić urlop czy wakacje.


Kopiowanie zdjęć lub ich fragmentów bez zgody autorów jest zabronione.
Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jednolity tekst: Dz.U. 2003 nr 166 poz. 1610.